Procházková Lucie
 

Nerudova ulice v Praze

 

     Občanské sdružení R- mosty otevřelo veřejnosti koncem roku 2002 výsledek jednoho ze svých projektů- Obchůdek ROMEN. Toto místo se tak stalo prezentací romské kultury prostřednictvím jejích tradičních i současných produktů. Českým i zahraničním návštěvníkům je tak představena práce kolem 100 romských výtvarníků a výrobců z České republiky i Slovenska.

     Tento projekt si klade za cíl seznámit návštěvníky s rozmanitostí romského umění, zručností jeho představitelů a svébytným pohledem na svět, který by neměl být v žádném případě přehlížen. Naopak by se měl stát inspirací pro další lidi, kteří mají společné zájmy a cíle a snaží se o zviditelnění pokroků jedné z nejpočetnějších menšin u nás. Zřízením této „prodejní galerie" romské kultury se tak oživila práce v duchu tradičních romských řemesel. Jsou zde k vidění výrobky kovářů, korytářů, košíkářů, zvonkařů, apod. Romští řemeslníci mají tedy šanci za své výrobky získat finanční prostředky k pokračování v tradicích svých předků, které by bez projektů na jejich podporu zřejmě zanikly.

     V životě Romů hrají snad nejdůležitější roli děti. Také ony mají v Obchůdku ROMEN své místo pro své výtvory, které vznikají převážně v době jejich mimoškolních aktivit, zejména v dětských romských klubech.

     Pro zájemce o romskou kulturu je zde připravena také celá řada titulů romské a romistické literatury, nahrávky tvorby našich i zahraničních romských hudebníků a kapel a další artikly, které doplňují tuto neuvěřitelně pestrou přehlídku romského sebevyjádření. Kolekce umělecké tvorby v Obchůdku ROMEN, která představuje všem zájemcům tradiční i současný pohled Romů na svět dokazuje, že se na romskou kulturu nezapomnělo- naopak se dále předává a rozvíjí.

 

 

Vydání: 5, 2003, 10